T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kırklareli Müftülüğü

11.02.2017

O'nun ismi ile..

Başlarken..

Bizlere aziz dinine hizmet etme şerefini bahşeden Yüce Rabbimize hamd ediyorum.

İnsanlığı hakka, adalete , faziletlere ve temel insanlık değerlerine çağıran Hz. Peygamber Efendimiz (sav) başta olmak üzere tüm elçilere salat ediyorum.

Şu ahir zamanda insanlığı kurtuluşa çağıran tüm İslam davetçilerine ve bu davetçilere kulak veren tüm vicdan sahiplerine selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın taşra teşkilatı içerisinde yer alan Kırklareli ilimizde  İl Müftüsü ünvanı ile görev almış bulunmaktayım.

Anayasamızda ve özel kanununda belirtilen sorumluluklar çerçevesinde , Din konusunda toplumu aydınlatmak, İslâm Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek gibi bir görevin icra edilmesinden sorumlu bir makamda bulunuyorum.

İl  Müftülüğü görevimden önce imam-hatip , müezzin kayyım ve ilçe müftüsü olarak yıllarca bu teşkilatta görev yaptım. 21  yıl ilçe müftülüğü , 5 yıl da cami  görevliliği olmak üzere toplam 27  yıl geride kaldı. 30 Ocak 2017   tarihinden  itibaren de Kırklareli Müftülüğü görevini yürütmekteyim.

İster amir ister memur olarak çalışalım, bu kurumda çalışan kişiler olarak hepimizin ortak vasfı önce Yüce Allah’a kul , sonrada din görevliliğidir. Bu bu vasfımı mesleki hayatım boyunca hiçbir zaman unutmadım. Hizmetlerimizi daima ibadet aşkı ve coşkusu ile yapmanın gayreti içerisinde oldum.

İlçe Müftüsü olarak Şebinkarahisar (Giresun), Ayancık (Sinop) , Çaycuma (Zonguldak ) ve Beykoz ( İstanbul )  ilçelerinde çalıştım. Her şeyin bir çıraklığı ve ustalığı vardır , derler. İdarecilik görevinde de aynı durum söz konusudur. Her çalıştığım ilçede kendimi , hem kişisel gelişimim hem de mesleki bilgi ve becerim açısından geliştirmenin gayreti içerisinde oldum.

Çalışmalarımda hiçbir zaman yılgınlık göstermedim, özgüvenimi muhafaza ettim. Hep ilk günkü heyecanımı korumanın gayreti içerisinde oldum. Hafız olmam sebebi ile daima Kur’an-ı Kerimin feyz ve bereketini gördüm. Her sıkıntıya girdiğimde inşirah suresini hatırladım ve Rabbimin yardımını bekledim ve buldum.

Mesleki donanımımı kazanmamda ve yetişmemde büyük emekleri olan anne-babamın dualarını aldım. Eşimin, çocuklarımın ve dostlarımın desteğini gördüm. Bu vesile ile hepsine şükranlarımı belirtmek isterim.

Kırklareli ilimizde, din hizmetleri açısından çok önemli sorumluluklarımızın olduğunu görüyorum. İlimiz  halkının,  insan kalitesi ve din hizmetlerini yürüten insanlara karşı ilgi ve alakası , sevgi ve saygısı her türlü takdirin üzerindedir.

Rumeli, Trakya ve Balkan coğrafyamızın bu güzide ilinde görev yapıyor olmanın gururunu yaşamaktayım. Zira kadim medeniyetimizin ilk eserlerini içinde barındıran tarihi Kırklareli,  medeniyet  kurucu bir şehir olarak bu güzel coğrafyada arz-ı endam etmektedir. Bu güzel şehirde tarihi misyon ve vizyonuna uygun olarak din hizmetlerini yürütecek ekibin başında görev alıyor olmak  bizleri onurlandırırken diğer taraftan da büyük bir vebalin altına sokmaktadır.

Kırklareli  halkına sunulacak din hizmetlerinin hangi başlıklardan oluşacağı , gerek muhteva ve gerekse sunum açısından neler yapılması gerektiği ile alakalı kapsamlı plan ve programlar yapmaktayız. Bu konuda halkımız müsterih olsun.

Her şeyden önce ilimiz merkezinde külliye biçiminde , ihtiyaçları karşılayacak ve Kırklareli’ne çok yakışacak bir camiye ihtiyaç vardır.  Aynı şekilde hafızlık eğitiminin yapılacağı yatılı bir Kur’an Kursuna ihtiyaç vardır. Ayrıca 4-6 yaş grubuna hitap edecek Kur’an Kurslarına ve yetişkinlere hitap edecek gündüzlü Kur’an Kurslarına ihtiyaç vardır.

İlimizde Üniversite öğrencileri , gençler ve çocuklara hitap edecek dini ve kültürel mekanlara ihtiyaç vardır. Kadın, Aile ve Çocuklara ve Dezavantajlı gruplara yönelik olarak etkin ve verimli çalışmalara ihtiyaç vardır. İlimizde açık ve kapalı cezaevi olması sebebi ile yükümlü ve tutuklu kardeşlerimize yönelik etkin  çalışmalara ihtiyaç vardır.

Aile İrşat ve Rehberlik  Büromuz,  daha etkin çalışmalarla , seminer ve konferans programları ile gündemde olacak. Bu kapsamada halkımıza yönelik mahalle bazlı konferans programlarımız olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan 2017-2021  Stratejik Planı çerçevesinde gerek yerel yönetimler ve gerekse sivil toplum örgütleri ile paydaş olarak programlar yapacağız, uygulamalara katılacağız.

Din görevlilerimize yönelik eğitim faaliyetlerimiz yıl boyu hız kesmeden devam edecek. Sohbet ve feyiz halkaları oluşturarak dini motivasyon ve heyecanımızı artıracağız.

Kırklareli genelinde ilk yılda hemen uygulamaya koyacağımız 7  temel projemiz olacak:

1-Sosyal Açılımlı Din Hizmetleri Yönetim Sistemi Uygulama Projesi. Bu proje ile personelimizi çalışma gruplarına ayırarak 3’er aylık periyotlar halinde planlanacak  programları ile  halkımızın arasında olacağız. Bölgesel bazda cami programları , sosyal ve kültürel etkinlikler yapacağız.

2-Namaz Dualarını Anlayalım Projesi. Bu proje ile namazlarda okuduğumuz dua ve surelerin muhtevalarını halkımıza sunumlar halinde anlatarak duaların mana ve maksatlarının anlaşılmasını ve  pekişmesini sağlayacağız.

3-Dini Kavramlarımızı Kavrayalım Projesi ile dinimizin temel kavramlarına kıvamlı bir bakış açısı ile bakarak Kıvamlı Din algılamasına olan ihtiyacı karşılayacağız.

4-Fütüvvet ahlakına sahip Kıvamlı Gençlik Projesi uygulaması ile İlimiz genelinde Gençlik Merkezleri oluşturacağız.

5-Kardes Şehir Uygulaması ile Bulgaristan Aytos ve Yenipazar’da bir cami ve Kur’an Kursu Projemizi hayata geçireceğiz.

6-Değerli halkımızla , Resmi Kurum ve STK temsilcileri ile Huzur Toplantıları yapacağız. Halkımızın beklenti ve önerilerini tespit edeceğiz.

7-İlimizde faaliyet gösteren dini-sosyal teşekküller ile irtibat kurarak , Diyanet İşleri Başkanlığının amaçları doğrultusunda ortak çalışmalar yapacağız ve ortak internet sitesi kurarak il genelinde web üzerinden bilgilendirme yapacak  faaliyet ajandası sitesi kuracağız.

Velhasıl,

Dinimizin sevgi, saygı ,merhamet ve barışı önceleyen mesajlarını toplumsal hayatımızın en önemli unsurları ve davranış biçimi olması için özveri ile çalışacağız ve birlikte başaracağız.

Hüseyin DEMİRTAŞ

Kırklareli Müftüsü