T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Lüleburgaz Müftülüğü

03.10.2016

Lüleburgaz İlçesi

Lüleburgaz, Türkiye'nin Kırklareli iline bağlı bir ilçedir.

Tarihçe

Lüleburgaz’ın tarihi, Trakya’nın tarihi ile birlikte MÖ. 4500–4000 yıllarına kadar inmektedir. Trakya’ya adını veren Trak kabilelerinden Ordis’lerin o yıllarda İlçemize yerleştiği ve buraya Bergule ismini verdikleri görülmektedir. Daha sonraları sırasıyla Persler, Atinalılar, Makedonyalılar ve Romalılar bölgede hüküm sürmüşlerdir.

Lüleburgaz MS 1361 yılında 1.Murat tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kent, adı Osmanlı döneminde Burgaz olarak anılmış ve Cumhuriyet döneminde ise Lüleburgaz olarak ismini almıştır.

29 Ekim 1912 yılında Bulgarlar ve I.inci Dünya Savaşında ise önce Fransızlar ve sonra Yunanlılar tarafından işgal edilen ilçemiz 8 Kasım 1922 yılında düşman işgalinden kurtarılmış. 1923 yılında ise ilçe olmuştur.

Coğrafya

Lüleburgaz Kırklareli İli’nin güneyinde yer almakta olup, doğusunda Tekirdağ İlinin Saray ve Çorlu İlçeleri, batısında Kırklareli ili Babaeski İlçesi, kuzeyinde Kırklareli ili Pınarhisar İlçesi ve güneyinde ise Tekirdağ ilinin Hayrabolu ve Muratlı  İlçeleri  ile çevrilmiştir. Kırklareli İli’nin en büyük yerleşim yeri olan İlçenin toplam alanı (1370) hektar olup, İlçe merkezinin denizden yüksekliği (30) metredir. İklim genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ile yağışlı ve soğuktur. Genellikle kışın Balkanlardan gelen soğuk hava akımlarından etkilenmektedir.

 

İklimi

İklim genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ile yağışlı ve soğuktur. Genellikle kışın Balkanlardan gelen soğuk hava akımlarından etkilenmektedir.