T.C. KIRKLARELİ VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

Vekaletle Kurban Bağışına Yoğun İlgi

Kurbanlarımız Kardeşlik İçin.

Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş; “Vekâletle milletimizin emaneti olarak aldığı kurbanları, 7 kıtada fakirlere, yetimlere, mazlumlara, mağdurlara, aç ve yoksul olanlara ulaştıran Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız, milletimizin hayırlarını alıp bütün dünyaya götürmek, onların dualarını ve sevinçlerini de yüklenip tekrar milletimize taşımak gibi ulvi bir görev üstlenmiştir” dedi. Müftü Demirtaş Yurtiçi Kurbanlık Bedeli’nin 850 TL, Yurt Dışı Kurbanlık Bedeli’nin ise 600 TL olduğunu söyldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü “2017 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu” Tanıtım Toplantısı, Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın katılımıyla yapıldı.

22 Ağustos 2017 Salı günü Saat 10.00’da Öğretmenler Evi’nde düzenlenen Tanıtım Toplantısı’na; Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın yanı sıra Müftü Yardımcısı Adnan Bıyık, Bahriye Sultan Camii İmamı Halil Aydın Gündüz, Hac ve Umre Sorumlusu Erdoğan Sevimli, Kırklar Cami İmamı Necdet Kasap, Türkiye Diyanet Vakfı Üyesi Sefer Toklucu, Hızırbey Camii İmamı Zaim Işık, Türkiye Diyanet Vakfı Kırklareli Şube Yöneticisi Halim Altıparmak, İl Müftülüğü Personelleri Abdullah Öz ve Server Çevik ile Kırklareli’de görev yapan Yerel ve Ulusal Basın Mensupları katıldı.

* “Ulvi bir görev üstlenmiştir”

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte kurbanları, dünyanın mağdur ve mahrum bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını belirten Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş; “Vekâletle milletimizin emaneti olarak aldığı kurbanları, 7 kıtada fakirlere, yetimlere, mazlumlara, mağdurlara, aç ve yoksul olanlara ulaştıran Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız, milletimizin hayırlarını alıp bütün dünyaya götürmek, onların dualarını ve sevinçlerini de yüklenip tekrar milletimize taşımak gibi ulvi bir görev üstlenmiştir” diye konuştu.

* “Görüntü ve resimlerini çekeceğiz”

Müftü Konuşmasının devamında; “Başkanlığımız, Türkiye Diyanet Vakfımızla birlikte milletimizin iyilik elçisi olarak bu sene de yola koyulmuştur. Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl yurt içinde 275 noktada, yurt dışında ise 135 ülkede 400 noktada kurban kesimi yapacak. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 240 bin vekaletle kurban bağışının, bu sene 275 bini bulmasını bekliyoruz. Kesilen kurbanlar, ihtiyaç sahiplerine, dünyanın adeta unuttuğu mültecilere ve her yıl Türkiye’den gelecek kardeşlerini bekleyen pek çok mazluma ulaştırılacak. Sadece yurt dışında kesilmeyecek her il ve ilçelerde kurban kesilecek. Bizde Kırklareli’de 91 tane Kurban keseceğiz ve bunların dağıtımını gereçleştireceğiz. Vatandaş bizim kurbanımız nerede kesildiği dediği zaman bir onlara cevap veriyoruz hemde görüntülü olarak. Nasıl cevap veriyoruz, biz Kurbanlarımızı Babaeski İlçemizde keseceğiz. Kurbanların kesildiği gün elimizde liste olacak ve onların isimlerini okuyacağız. Hayvanlarımız orada hazır olacak biz onların resim ve görüntülerini çekerek vekalet veren kişinin ismini söyleyerek kurbanı keseceğiz. Bunun yanında vatandaşlarımız belediyenin belirlediği yerler ve vatandaşlar kendi bahçelerin kurbanlarını kesecekler. Bizde hijyen ve dini kurallar hakkında vatandaşlara bilgi veriyoruz. Vatandaşlar kurban vekaletini Müftülüklere, camilere, Türkiye Diyanet Vakfı’nın sitesinden,  vekalet verecekler.

 

* “Türkiye Diyanet Vakfı, milletimizin hayır ve iyilik elini dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor”

Türkiye Diyanet Vakfı, Vekâletle Kurban Organizasyonunu, bütün bu iyilikleri yaşatma, darda olanlara yetişme ve mahzun gönülleri sevindirme adına, çok büyük bir heyecan ve coşkuyla faaliyetlerini planlıyor. Kurban ibadetinin dini açıdan eksiksiz olarak yerine getirilmesi için büyük bir özen gösteriyor. Türkiye Diyanet Vakfımıza bu uğurda göstermiş olduğu üstün ve titiz gayretten dolayı teşekkürü yerine getirilmesi gereken bir borç olarak görüyorum. Allah’a şükürler olsun ki Vakfımız, aziz milletimizin hayır ve iyilik elini dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor ve Müslümanlığın güzelliklerini dünyaya göstermemize yardımcı oluyor.

* “Biz insanlara ölüm değil hayat götürmeyi hedefleyen bir medeniyetin temsilcileriyiz

Açlığın, fakirliğin, yetim ve kimsesiz çocukların, mülteci kamplarında yaşayanların sayısının her geçen gün arttığı bu dünyada biz daha fazla iyilik, daha fazla merhamet, daha fazla empati ve daha fazla yardım için çırpınmak zorundayız. Millet olarak biz bunlara geçmişte kayıtsız kalmadık, bugün de kayıtsız kalamayız. Biz insanlara ölüm değil hayat götürmeyi hedefleyen bir medeniyetin temsilcileriyiz.  Biz “siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder kötülükten de sakındırırsınız” emr-i ilahisini hiç aklımızdan çıkarmadık. Elimizdeki bütün imkânlarımızla iyilik yolunda gayret gösterecek kötülüklerin de önünü alabilmek için insani değerlere çağırmaya devam edeceğiz.

* “Kurban, bütün sevgileri, en çok sevilen uğruna feda edebilmenin bir sembolüdür”

Kurban kelime anlamı itibariyle yakınlaşmak demektir. Biz Kurban ibadeti vesilesiyle Allah için çok sevdiğimiz mallarımızdan fedakârlıkta bulunuyoruz. Kurbanın kazandırdığı yakınlığı, Allah için maldan ve candan fedakârlıkta bulunmada ve kurbanlarla Allah’ın kullarının sevindirilmesinde aramalıyız. Kur’anı Kerim bize bu kurbanların ne etlerinin ne de kanlarının Allah’a ulaşacağını, Allah’a ulaşanın sadece bizim takvamız olduğunu haber vermektedir. Takva, bayram vesilesiyle akraba ve dostlarımızı, hasta ve yaşlılarımızı ziyaret etmek, fakirleri, düşkünleri ve yetimleri, sevabını Allah’tan bekleyerek sevindirmek, böylece mahzun ve mahrum olanların da bayram sevincine ortak olmalarını sağlamaktır. Takva, Allah’ın bize verdiği nimetlerin farkına varıp ona daha iyi şükredebilme gayretinde olmaktır. Kurban, bütün sevgileri, en çok sevilen uğruna feda edebilmenin bir sembolüdür. Cenab-ı Allah sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe iyiliğe kavuşamayacağımızı Kur’an-ı Kerim’inde bize haber vermektedir. Kurbanlarımızla kardeşlik hukukunun gereğini bir nebze olsun yapabilmeyi, Allah’a olan kulluk ve şükür borcumuzu kısmen de olsa yerine getirebilmeyi Cenabı Hakkın nasip etmesini niyaz ediyorum.” 

(Kadir Sinici-Savaş Eskici-Yeşilyurt Gazetesi))